חיפוש

5 דרכים לשמור על ניקיון בבית ספר

בית ספר נקי הוא מקום נעים יותר ללמוד בו, הן עבור התלמידים והן עבור הצוות. הניקיון תורם לבריאות, לריכוז ולמוטיבציה, ומעניק תחושה נעימה ומסודרת. להלן 5 דרכים פשוטות ויעילות לשמור על ניקיון בבית הספר.

 

1 – יצירת מודעות לחשיבות השמירה על ניקיון בית הספר בקרב התלמידים

הקניית מודעות לשמירה על ניקיון בית הספר יכולה להיעשות באמצעות פעילויות חינוכיות, כגון, הרצאות, סדנאות, הצגות, פעילויות תחרותיות בין הכיתות השונות, פעילויות יצירה, יצירת כרזות, שלטים מעודדי ניקיון וחוברות הסברה. למשל, ניתן להציב פחי מיחזור בבית הספרו ובכך גם לעודד מיחזור ושימוש חוזר בפסולת.

בבתי ספר רבים מעודדים את התלמידים להביא בקבוק מים רב פעמי מהבית וכך מפחיתים את השימוש בבקבוקי פלסטיק חד פעמיים. גם שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה לניקוי בית הספר יעודדו את המודעות.

1 - יצירת מודעות לחשיבות השמירה על ניקיון בית הספר בקרב התלמידים

2 – שיתוף פעולה בין התלמידים, הצוות וההנהלה בבית הספר

ניתן להקים בבית הספר ועדת ניקיון, לחלק משימות ניקיון בין התלמידים ולקיים ימי ניקיון משותפים בחלל הפנימי והחיצוני של בית הספר. אפשר גם לשלב את ההורים בפעילויות לניקיון בית הספר. שיתוף פעולה בין התלמידים וההורים לצוות המורים וההנהלה יסייע לשמירה על ניקיון המוסד הלימודי. קיום פעילויות ניקיון משותפות, כגון "יום ניקיון" בבית הספר, יכולות לתרום רבות לחיזוק תחושת האחריות והקהילתיות.

 

3 – התקנת מתקנים נגישים

חשוב להנגיש לתלמידים מתקנים לשמירה על ניקיון, כגון, פחי אשפה נפרדים לסוגי פסולת שונים, כגון נייר, פלסטיק ומתכת, מתקני סבון ומים, מטליות ומגבונים, מתקני נייר טואלט, לוקרים ועוד על מנת לשמור על בית ספר מאורגן ומסודר. הקפדה על סידור וארגון בכיתות ובחצר בית הספר תורמת רבות לשמירה על ניקיון. ניתן להיעזר במדפים, ארונות, סלסלות אשפה ועוד. למידע נוסף קראו באתר manal.

3 - התקנת מתקנים נגישים

4 – הקפדה על כללי בית הספר

הגדרת כללים ברורים בנוגע לשמירה על ניקיון בית הספר תסייע לשמירת הניקיון בתחומי בית הספר. כללים אלו צריכים להיות פשוטים, מובנים וניתנים לאכיפה. חשוב להקפיד על אכיפה אחידה של הכללים כלפי כל התלמידים.

 

5 – עידוד שמירת הניקיון בקרב התלמידים

חשוב להוקיר את תלמידים והצוות ששומרים על ניקיון בית הספר. ניתן לעשות זאת באמצעות חלוקת מחמאות, הענקת תעודות הערכה, פרסום בעיתון בית הספר, קיום אירועים מיוחדים הקשורים לניקיון והשמירה על הסביבה ועוד.

 

סיכום

שמירה על ניקיון בית הספר היא אחריות משותפת של כל התלמידים, הצוות וההנהלה. באמצעות יצירת מודעות, שיתוף פעולה ,מתקנים נגישים, הקפדה על כללים והוקרת תודה ניתן לשמור על בית ספר נקי ונעים יותר לכולם. ככל שהמוסד הלימודי ידגיש את היתרונות של שמירה על הניקיון לבריאות ולסביבה נעימה יותר, כך גם תגדל תחושת האחריות של תלמידי בית הספר.

5 דרכים לשמור על ניקיון בבית ספר

אולי יעניין אותך

למה צריך לשפר את ציון ה-BDI
למה צריך לשפר את ציון ה-BDI?

דירוג האשראי (BDI) שלנו הוא למעשה "ציון" המאפשר לבנקים, חברות אשראי וגופים נוספים לבחון את יכולת החזרת ההלוואות והאמינות הפיננסית שלנו. BDI שלילי או חלש

קראו עוד »
זיהוי כפל ביטוחים
ליווי בזיהוי ביטוחים כפולים

ביטוחים כפולים מהווים תופעה נפוצה הגורמת לתשלום מיותר עבור כיסוי ביטוחי זהה. זיהוי ביטוחים כפולים וביטולם עשוי לחסוך לכם סכומים משמעותיים לאורך זמן. המאמר יפרט

קראו עוד »
עצמאות אישית בזוגיות
עצמאות אישית בזוגיות

כל מי שנמצא בזוגיות ארוכה יודע איזה אתגר גדול זה יכול להיות. לצד רגעי הרמוניה ואהבה, יש הרבה קשיים, שאלות וחוסר ודאות. זוגות רבים שמתחילים

קראו עוד »