חיפוש

תואר ראשון בחינוך – מה לומדים ואיפה כדאי ללמוד?

תחום החינוך הוא עולם רחב ומגוון של ידע תיאורטי ומעשי. תואר ראשון בתחום החינוך מאפשר לטעום מהעניין ומהמגוון הרבים שיש לעולם החינוך להציע, מבלי להתחייב למסלול או מקצוע מובהקים.

עולם החינוך הוא עולם רחב ידיים, ובו קשת עצומה של תארים ומסלולי לימוד. חינוך מיוחד, חינוך לגיל הרך, ייעוץ חינוכי, לקויות למידה, מחשבת החינוך ועוד – כל אחד מהם הוא התמחות בפני עצמה הדורשת למידה והעמקה. למי שמשוכנעים שמקומם בתחום החינוך, אבל עדיין לא בטוחים איפה בדיוק המקום שלהם בעולם הזה – מומלץ לשקול תואר בחינוך.

 

מהי מטרת לימודי תואר ראשון בחינוך?

תואר ראשון בחינוך מטרתו להקנות ידע תיאורטי מקיף בהיבטים שונים בעולם החינוך – מחשבת החינוך, חינוך וחברה, פסיכולוגיה של החינוך וכמובן – השדה החינוכי ועבודת ההוראה. בוגרות ובוגרי התואר יוכלו להכשיר את עצמם במסלול ממוקד יותר בהמשך, בהתאם לנטיות ליבם ולמוקדי החוזק שגילו בתואר הראשון.

 

מה לומדים בתואר ראשון בחינוך?

תואר בחינוך הוא תואר רב תחומי שבמסגרתו לומדים קורסים ממגוון תחומי דעת, שהמקשר בין כולם הוא השדה החינוכי. בתואר ראשון בחינוך סביר שנפגוש קורסים העוסקים בפסיכולוגיה של החינוך (תיאוריות התפתחות, תיאוריות למידה, קוגניציה וזיכרון), בחינוך וחברה (פערים חברתיים, כלכלת חינוך, מגדר), במחשבת החינוך (הגות תיאורטית על מהות הפעולה החינוכית, מהי מטרתה, מהו אדם) וגם היכרות עם תחומים מעשיים יותר – למשל, קורסים בחינוך מיוחד, בלקויות למידה, בטכנולוגיה חינוכית). חשוב לציין כי ברחבי הארץ מסלולים רבים ושונים לתואר ראשון בחינוך, והם נבדלים זה מזה בתוכניות הלימוד, בהיקף הלימודים ובעומס.

 

יש גם עיסוק פרקטי, או רק תיאוריות?

ככלל, תואר ראשון הוא לימודים אקדמיים ומטרתו אינה הכשרה פרקטית. עם זאת, במקומות מסוימים ניתן לפגוש במסגרת תואר בחינוך גם קורסים פרקטיים יותר או כאלה שכוללים היכרות ממשית עם בתי ספר ומורים.

 

מה עושים עם תואר ראשון בחינוך?

תואר בחינוך מאפשר, בהינתן ממוצע מתאים ואיתור כיוון התמחות רצוי, השתלבות בתואר שני שיהווה הכשרה מקצועית ממוקדת יותר או, במידה ויש לבוגרת עניין בכך, הרחבת הידע התיאורטי ואף השתלבות במחקר בתחומי הדעת השונים של שדה החינוך. בנוסף, תואר ראשון בחינוך הינו תואר בוגר ככל תואר בוגר אחר, ועל כן פעמים רבות הוא מספק מענה לדרישה להשכלה אקדמית המופנית מצד מקום העבודה.

 

האם תואר ראשון בחינוך כולל תעודת הוראה?

התואר הראשון בחינוך הוא תואר אקדמי ותיאורטי, אינו כולל תעודת הוראה או הכשרה להוראה.

 

כיצד לבחור את מקום הלימודים?

מכיוון שמקומות רבים מציעים לימודי תואר ראשון בחינוך, חשוב לבחון את תוכנית הלימודים המוצעת, לראות שהיא מעניינת אותנו ותואמת את יכולותינו ואת כמות הזמן שברשותנו. מומלץ תמיד להתייעץ עם סטודנטיות ובוגרות של המסלול בו אנחנו מתעניינות, על מנת לשמוע חוות דעת מבעלות ניסיון על האיכות האקדמית של המסלול ועל היחס לסטודנטים במוסד הלימודי.

תואר ראשון בחינוך

אולי יעניין אותך