חיפוש

ניתוח השתלת איברים בחו"ל – האם ניתן להסתמך על זה?

השתלת איברים היא בין ההליכים הרפואיים המורכבים והרגישים ביותר שקיימים.

המורכבות הטכנית היא ברורה למדי, אבל המורכבות הרגשית, המתח הנפשי והרצון הנואש לקבל תרומה, לפעמים מנצחים כל חלקה טובה של ההיגיון ושיקול הדעת.

אם כן, מה בכל זאת כדאי לדעת לפני ששוקלים השתלת איברים בחו"ל?

 

  1. זכאות להשתלת איברים בחו"ל

לצד ביטוחי בריאות פרטיים, הכוללים נסיעה לצורך ביצוע ניתוחים מורכבים בחו"ל, ביניהם גם ניתוחי השתלת איברים, קיימת גם זכאות מצד קופות החולים בישראל, גם אם חלקית בלבד.

כל מטופל הזקוק להשתלת איברים מצילת חיים אבל אינו יכול לקבל אותה בישראל, אם נשקפת לו סכנת חיים, זכאי לעבור טיפול השתלת איברים בחול, בסכום של עד רבע מיליון דולר, ללא השתתפות עצמית.

 

  1. השתלת איברים על בסיס סחר באיברים

באופן מפתיע, נאלץ משרד החוץ של ישראל לפרסם אזהרה בדבר השתלות איברים בחו"ל.

סחר באיברים הוא אסור על פי החוק הישראלי וגם על פי אמנות בינ"ל שונות, כמו גם בחוקי המדינה של מדינות רבות בעולם.

יחד עם זאת, אפשר למצוא עדיין לא מעט מקומות בעולם, אשר בהם אפשר למצוא ואפילו בקלות, איברים למכירה.

מיותר לציין כי מדובר על פעולה בעייתית במיוחד, שיש לה השלכות מוסריות כבדות. יחד עם זאת, אפשר למצוא לא מעט אנשים שאין להם בעיה לבצע גם הליך הכולל סחר באיברים, לעיתים מתוך יאוש.

בכל מקרה, מדובר על פעולה בלתי חוקית, אשר גם אם נעשתה מחוץ לגבולות ישראל, נחשבת עבירה על החוק בישראל ולכן חשוב לברר לפני ביצוע הליך כזה שלא מעורבים בו אלמנטים עברייניים מסוג זה.

 

  1. מה קורה במקרה של רשלנות רפואית?

אחד השיקולים המובילים נגד המהלך נובע דווקא מחשש מפני רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית יכולה להתרחש בכל מקום בעולם, אבל כאשר היא מתרחשת בישראל, אתם יכולים להגיש תביעה לפי החוק הישראלי, להגיע לדיוני בבית המשפט בתוך גבולות ישראל ולדעת כי החוק הישראלי עומד לצדכם.

מנגד, אם המקרה התרחש בחו"ל, החוק הקובע הוא החוק של המדינה בה התרחשה הרשלנות. הדיונים המשפטיים יתקיימו בחו"ל וגם החוק שיחול על הדיון המשפטי ועל התביעה, הוא חוק של מדינה זרה.

משום כך, במקרים של רשלנות רפואית בחו"ל, נהוג לשכור את שירותיו של עו"ד ישראלי לצד עו"ד מקומי, הבקיא בחוק של המדינה בה התרחש הניתוח.

 

לסיכום

קיימים סיכונים בביצוע ניתוח השתלת איברים בחו"ל, אשר אינם קיימים בניתוח כזה בישראל. יחד עם זאת, לעיתים קרובות מדובר במצב של חוסר ברירה ולכן ישראלים רבים מעדיפים לקחת על עצמם את הסיכונים האפשריים כנגד הסכנה הברורה הנשקפת לחייהם אם לא יבצעו את הניתוח.

מכיוון שכך, חשוב להיוועץ בעורך דין מנוסה בתביעות רשלנות רפואית, כדי לצמצם את הסיכונים הללו ככל הניתן. למידע נוסף לחצו כאן:  https://www.df-law.co.il

 

מנתחים

אולי יעניין אותך