Search

מה היא צוואה נוטריונית?

אחד העקרונות החשובים ביותר בחוקי המדינה הנוגעים לירושה, היא ניסיון של המחוקק להוביל למימוש רצונו של המנוח. המדינה מבינה שכל אדם צובר במהלך חייו נכסים שונים לחזקתו, כך שהדבר ההגיוני ביותר הוא שלאחר מותו אותם נכסים יחולקו בצורה בה הוא בחר. כדי לאפשר זאת, המדינה מעניקה לאזרחים שלה את הזכות להשאיר צוואה אחרי מותם. במאמר הבא נסביר בדיוק מה היא צוואה נוטריונית. 

 

מהו נוטריון?

המילה "נוטריונית" במושג "צוואה נוטריונית" היא נגזרת של המילה נוטריון. לפני שנבין מהי צוואה נוטריונית מוטב שנבין קודם כל מהו נוטריון. נוטריון הוא קודם כל עורך דין, כלומר אדם שהוסמך לפי החוק ולאחר לימודי המשפטים לעסוק במקצוע עריכת הדין. נוטריון הוא עורך דין עם הכרה מיוחדת והסמכה מטעם משרד המשפטים לביצוע פעולות שונות ומסוימות שקובע החוק.

לנוטריון יש את הסכמות לאשר, לערוך ולאמת מסמכים משפטיים מסוימים, כמו צוואות. בין היתר, הוא יכול לאשר שאדם מסוים חי, לאשר העתקים ותרגומים של מסמכים שונים, לאמת הסכם ממון ולאשר שאדם מסוים היה מוסמך לחתום על מסמך עליו הוא חתם. לנוטריון יש תפקיד חשוב בעריכת צוואה בפני רשות.

 

צוואה בפני רשות

ישנם כל מיני סוגים של צוואות שונות. המחוקק הבין שלא כל אזרח ירצה או יוכל לנסח צוואה בצורה אחידה, כך שנקבעו מספר דרכים שונות בחוק לעריכת צוואה. אחת הדרכים הללו היא עריכת צוואה בפני רשות. הצוואה הזאת יכולה להיערך על ידי גורם משפטי מסוים או להיות מוגשת אליו ולקבל את החותמת שלו.

בין הגורמים השונים שיכולים לערוך או לקבל אליהם צוואה בפני רשות, ניתן למנות חבר בית דין דתי, שופט, רשם בית המשפט, הרשם לענייני ירושה ונוטריון. לכן, צוואה בפני רשות שנערכת על ידי נוטריון או מוגשת אל נוטריון היא צוואה נוטריונית. ניתן לומר את הצוואה בעל פה לנציג הרשות, שינסח אותה מול המצווה, או להגיש אותה אליו כשהיא כבר מוכנה וזקוקה רק לאישורו.

 

ביצוע התהליך

כדי לערוך צוואה נוטריונית, יש להתייצב בפני נוטריון כלשהו שעבר הסמכה במשרד המשפטים. אם המצווה מעוניין לומר את הצוואה בעל פה, הנוטריון יצטרך לרשום אותה ולהקריא אותה בפני המצווה. על הנוטריון לוודא שהצוואה אכן מוקראת למצווה בשפה אותה הוא מבין. לאחד הקראת הצוואה, יאשר המצווה שאלו אכן הדברים שאמר.

 

יתרונות בביצוע צוואה מול נוטריון

נוטריון הוא איש מקצוע עם בקיאות בחוק, כך שאם אתם עורכים את הצוואה אצלו תוכלו להיות בטוחים שהסבירות לנפילת פגמים היא נמוכה. בנוסף, עריכת צוואה אצל הרשם לענייני ירושה למשל, כרוכה בביצוע אגרה. כשמנסחים צוואה בפני עדים ולא בפני נוטריון, קיים סיכוי שהצוואה תיפסל עקב בחירת העדים, מה שעשוי לפגוע במימוש רצונו של המצווה וליצור סכסוכים בין היורשים הפוטנציאליים השונים.

צוואה נוטריונית

אולי יעניין אותך

קונספט של לוח בקרה היי-טק
מה צריך ללמוד כדי לעבוד בהייטק?

תעשיית ההייטק הישראלית נחשבת לאחת המובילות בעולם, והיא מהווה מנוע צמיחה משמעותי לכלכלה המקומית. רבים חולמים להשתלב בתעשייה זו, ליהנות מתנאי העבודה הנדיבים ומההזדמנויות המקצועיות

קראו עוד »
איך לפתוח קרן פנסיה ועל מה חובה לשים דגש
איך לפתוח קרן פנסיה ועל מה חובה לשים דגש

עם העלייה בתוחלת החיים, חיסכון פנסיוני הופך לנדבך חשוב בתכנון הפרישה שלנו. קרן פנסיה היא אחת האפשרויות המרכזיות לחיסכון לגיל הפרישה, והיא מציעה יתרונות רבים כמו מיסוי נמוך, תשואות פוטנציאליות גבוהות והכנסה מובטחת לכל החיים. אם אתם מתלבטים כיצד לפתוח קרן פנסיה ועל מה חשוב לשים דגש, מאמר זה ינחה אתכם בתהליך.   מהי קרן פנסיה? קרן פנסיה היא למעשה מסלול חיסכון פנסיוני שבו אתם מפקידים כספים באופן קבוע לאורך שנות העבודה שלכם. הכספים מנוהלים על ידי חברה מתמחה, שמשקיעה אותם בהשקעות שונות כגון אגרות חוב, מניות, נדל"ן ועוד. מטרת קרן הפנסיה היא לצבור הון עד לגיל הפרישה, ואז להמיר אותו לקצבה חודשית שתשולם לכם לכל החיים.   יתרונות עיקריים אחד היתרונות המרכזיים של קרן פנסיה הוא המיסוי הנמוך יחסית. הכספים שאתם משקיעים בקרן פנסיה זוכים להטבות מס משמעותיות,

קראו עוד »