חיפוש

עברתם ניתוח? חשוב שתדעו מה נחשב לרשלנות רפואית

ניתוח, בין אם קל או גדול, מציב את המטופל במצב פגיע. מדריך מקיף זה מתאר תרחישים ושיקולים שונים המגדירים רשלנות רפואית במסגרות כירורגיות, ומסייע לאנשים להבחין אם ייתכן שהם היו קורבנות של טיפול לא תקני

 

טעויות במהלך ביצוע הליך רפואי ניתוחי

הדוגמאות המשמעותיות ביותר לרשלנות רפואית ניתוחית כוללות מגוון טעויות כמו ביצוע הליך שגוי, ניתוח באיזור הלא נכון או השארת מכשירי ניתוח בתוך גופו של המטופל. כל אחת מהטעויות הללו מצביעה על הפרה משמעותית בפרוטוקולי ההפעלה הסטנדרטיים שכל הצוותים הכירורגיים צפויים לפעול לפיהם. לדוגמה, 'ניתוח במקום שגוי' – ניתוח בחלק הלא נכון של הגוף – נובע לעתים קרובות מהתעלמות מבדיקות טרום ניתוחיות או שבוצעו בצורה לא נכונה.

טעויות במהלך ביצוע הליך רפואי ניתוחי

 

מהי רשלנות רפואית בעת ההרדמה?

התייעצות עם משרד yashar law מגלה שרשלנות רפואית בניתוח יכולה להתרחש במספר צורות, לרבות בגלל טעויות בהרדמה. מתן ההרדמה הוא מרכיב עדין וקריטי ברוב הניתוחים, הדורש חישוב וניטור מדויקים. שגיאות במינון חומר ההרדמה, בין אם יותר מדי או מעט מדי, או מתן סוג הרדמה לא נכון, עלולות להוביל לסיבוכים חמורים, כולל נזק מוחי או אפילו מוות. ניטור לא נכון של הסימנים החיוניים של המטופל בזמן הרדמה, יכול גם הוא להתפרש כרשלנות אם הוא גורם לנזק שניתן למנוע.

 

זיהומים בגלל טיפול רשלני

זיהומים הקשורים לניתוח מייצגים עוד צורה אפשרית של רשלנות רפואית. אמנם לא ניתן למנוע את כל הזיהומים, אך זיהומים הנובעים משיטות לקויות או טיפול רשלני לאחר הניתוח יכולים להוות סימן לרשלנות. לדוגמה, אם מכשירי הניתוח לא עוקרו כראוי או אם פצע ניתוחי אינו מטופל כראוי על ידי הצוות הרפואי, מה שמוביל לזיהום חמור – בית החולים והצוות המטפל עשויים להיות אחראים.

 

האם התקבלה הסכמה לניתוח?

הסכמה היא נדבך משפטי ואתי בכל הליך כירורגי. אי קבלת הסכמה מדעת לפני ביצוע ניתוח מהווה רשלנות רפואית. הסכמה מדעת כוללת הסבר על אופי הניתוח, סיכונים פוטנציאליים, יתרונות וחלופות, כך שהמטופל יוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי ביצוע ההליך. אם המטופל אינו מיודע כראוי ומשהו משתבש, או אם תוצאת הניתוח חורגת משמעותית ממה שהוסבר ללא סיבוכים בלתי צפויים נוספים, הדבר עלול להיחשב כהפרת הסכמה.

 

לא לשכוח את הטיפול שאחרי הניתוח

טיפול לאחר הניתוח הוא חיוני בדיוק כמו הניתוח עצמו. רשלנות במעקב אחר המטופל באשר לסיבוכים לאחר הניתוח, עלולה להוביל להחמרה במצבים שהיו יכולים להיות מנוהלים אחרת. הדבר כולל אי זיהוי תסמינים של סיבוכים כגון דימום פנימי או זיהומים, או אי מתן טיפול מעקב הולם שיכול למנוע הידרדרות בריאותית נוספת.

 

בשורה התחתונה

מיצוי זכויות עקב רשלנות רפואית בניתוח, עובר דרך התייעצות עם עורך דין. טיפול הולם במקרה מאפשר למטופלים למצות את זכויותיהם כאשר הטיפול בהם אינו עומד בסטנדרט של הפרקטיקה הרפואית.

לא לשכוח את הטיפול שאחרי הניתוח 

אולי יעניין אותך