חיפוש

מהי ליטיגציה ולמה זה חשוב בבית משפט

כשאנו חושבים על דיונים בבית המשפט ישנן שתי אסוציאציות שעולות בדרך כלל. הראשונה היא של בתי המשפט בסרטים ובהם דיונים סוערים, חקירות ושכנועים המובילים בסופו של דבר לשכנועם של השופט והמושבעים בצדקת הלקוח בזכות עורך הדין המשופשף. התמונה השנייה שמצטיירת היא בדרך כלל דיונים קצרים וענייניים בין כותלי בית המשפט האפורים והמשעממים. תתפלאו, התמונה הראשונה שזכתה לפרסום בסרטים היא אינה חלק מהדמיון ואותה התמחות באומנות השכנוע קיימת גם היום בעולם המשפט.

 

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה (התדיינות) היא התמחות עורך הדין בהופעה בבתי משפט והיא דורשת מיומנות גבוהה ביכולות שכנוע וחקירת תיק הלקוח לעומק בכדי לבנות אסטרטגיה מנצחת שתוביל לתמיכת בית המשפט בטענות עורך הדין ולפסיקה לטובת הלקוח. ליטיגציה אינה מתחילה בדיון בבית המשפט אלא ביכולת של עורך הדין להביא את הטענות באופן הטוב ביותר עוד בכתיבתן בצורה הממצה ובניסוח המתאים ובהמשך ביכולתו לשכנע בצורה חדה, אינטליגנטית, מתוחכמת וזריזה תוך ערנות לשינויים המתרחשים בבית המשפט והתמודדות עם הסיטואציות המשתנות ובכך לשכנע את הסובבים (ובעיקר את השופטים) בצדקת הלקוח. עורך הדין המתמחה בליטיגציה צריך להיות אדם עם גמישות מחשבתית, זריזות לשון, יכולת לחקור עדים ותשומת לב רבה לפרטים תוך פענוח שפת הגוף של הסובבים בזמן קצר בכדי להגיב בצורה המתאימה.

 

מי הוא ליטיגטור טוב?

ליבה של הליטיגציה היא שכנוע בית המשפט בצדקת הלקוח, אך לאילו יכולות אתם צריכים לצפות מליטיגטור מוצלח? ליטיגטור טוב צריך להראות בקיאות מוחלטת לא רק בתיק שלכם, אלא גם בהבנת הדין ובהלכות המשפטיות בכלל ובאופן ספציפי בצורה המתקשרת לתיק, ועליו לבנות מראש אסטרטגיה וטקטיקה משפטית. הליטיגטור יחקור ויבין את טענותיו המשפטיות והעובדתיות של הלקוח ויחקור את טענות היריב ואילו קשיים עומדים בפניו. לאחר חקירה מקצועית ורחבה הוא יתרגם את התיק לשפה המשפטית, עליו להיות בעל יכולת שכנוע הן בעל פה והן בכתב שכן עליו להיות רהוט, משכנע ובהיר במסמכים המשפטיים ובדיונים בבית המשפט. יהיה עליו להיות ערני לתגובות השופט ולתת מענה לסוגיות שהטרידו אותו במהלך הדיון תוך מתן כבוד רב לשופט, לנתח את טענות המשפט, העדויות ולסכם אותן בצורה ברורה, מעניינת וחדה.

 

למה זה חשוב בבית המשפט?

ליטיגציה חשובה בבית המשפט מכיוון שהיא אינה ברורה מאליה, לא כל עורך דין הוא בעל היכולות והתכונות המיוחסות לליטיגטור, והיכולת לשכנע בצורה הזאת עשויה להיות קריטית במשפטים מסובכים, ארוכים או שהשווי בתביעה בהם הוא גבוה מאוד. בדומה לבתי המשפט שאנו מכירים מהסרטים, רצוי מאוד שעורך הדין שלכם יהיה אדם שמסוגל לכבוש את לב השופטים ולהוכיח בצדקתכם בצורה הטובה והמהירה ביותר ומהצד השני רצוי שהוא יהיה מקצועי בתחומים רבים אחרים מכיוון שיכולת השכנוע שלו תצטרך לבוא לידי ביטוי גם מחוץ לדיונים. ניתן למצוא עורכי דין רבים המתמחים בליטיגציה כמו למשל עורך דין אושיק אליהו ביטוח.

ביטוח

אולי יעניין אותך

למה צריך לשפר את ציון ה-BDI
למה צריך לשפר את ציון ה-BDI?

דירוג האשראי (BDI) שלנו הוא למעשה "ציון" המאפשר לבנקים, חברות אשראי וגופים נוספים לבחון את יכולת החזרת ההלוואות והאמינות הפיננסית שלנו. BDI שלילי או חלש

קראו עוד »
זיהוי כפל ביטוחים
ליווי בזיהוי ביטוחים כפולים

ביטוחים כפולים מהווים תופעה נפוצה הגורמת לתשלום מיותר עבור כיסוי ביטוחי זהה. זיהוי ביטוחים כפולים וביטולם עשוי לחסוך לכם סכומים משמעותיים לאורך זמן. המאמר יפרט

קראו עוד »