Search

מהי ליטיגציה ולמה זה חשוב בבית משפט

כשאנו חושבים על דיונים בבית המשפט ישנן שתי אסוציאציות שעולות בדרך כלל. הראשונה היא של בתי המשפט בסרטים ובהם דיונים סוערים, חקירות ושכנועים המובילים בסופו של דבר לשכנועם של השופט והמושבעים בצדקת הלקוח בזכות עורך הדין המשופשף. התמונה השנייה שמצטיירת היא בדרך כלל דיונים קצרים וענייניים בין כותלי בית המשפט האפורים והמשעממים. תתפלאו, התמונה הראשונה שזכתה לפרסום בסרטים היא אינה חלק מהדמיון ואותה התמחות באומנות השכנוע קיימת גם היום בעולם המשפט.

 

מהי ליטיגציה?

ליטיגציה (התדיינות) היא התמחות עורך הדין בהופעה בבתי משפט והיא דורשת מיומנות גבוהה ביכולות שכנוע וחקירת תיק הלקוח לעומק בכדי לבנות אסטרטגיה מנצחת שתוביל לתמיכת בית המשפט בטענות עורך הדין ולפסיקה לטובת הלקוח. ליטיגציה אינה מתחילה בדיון בבית המשפט אלא ביכולת של עורך הדין להביא את הטענות באופן הטוב ביותר עוד בכתיבתן בצורה הממצה ובניסוח המתאים ובהמשך ביכולתו לשכנע בצורה חדה, אינטליגנטית, מתוחכמת וזריזה תוך ערנות לשינויים המתרחשים בבית המשפט והתמודדות עם הסיטואציות המשתנות ובכך לשכנע את הסובבים (ובעיקר את השופטים) בצדקת הלקוח. עורך הדין המתמחה בליטיגציה צריך להיות אדם עם גמישות מחשבתית, זריזות לשון, יכולת לחקור עדים ותשומת לב רבה לפרטים תוך פענוח שפת הגוף של הסובבים בזמן קצר בכדי להגיב בצורה המתאימה.

 

מי הוא ליטיגטור טוב?

ליבה של הליטיגציה היא שכנוע בית המשפט בצדקת הלקוח, אך לאילו יכולות אתם צריכים לצפות מליטיגטור מוצלח? ליטיגטור טוב צריך להראות בקיאות מוחלטת לא רק בתיק שלכם, אלא גם בהבנת הדין ובהלכות המשפטיות בכלל ובאופן ספציפי בצורה המתקשרת לתיק, ועליו לבנות מראש אסטרטגיה וטקטיקה משפטית. הליטיגטור יחקור ויבין את טענותיו המשפטיות והעובדתיות של הלקוח ויחקור את טענות היריב ואילו קשיים עומדים בפניו. לאחר חקירה מקצועית ורחבה הוא יתרגם את התיק לשפה המשפטית, עליו להיות בעל יכולת שכנוע הן בעל פה והן בכתב שכן עליו להיות רהוט, משכנע ובהיר במסמכים המשפטיים ובדיונים בבית המשפט. יהיה עליו להיות ערני לתגובות השופט ולתת מענה לסוגיות שהטרידו אותו במהלך הדיון תוך מתן כבוד רב לשופט, לנתח את טענות המשפט, העדויות ולסכם אותן בצורה ברורה, מעניינת וחדה.

 

למה זה חשוב בבית המשפט?

ליטיגציה חשובה בבית המשפט מכיוון שהיא אינה ברורה מאליה, לא כל עורך דין הוא בעל היכולות והתכונות המיוחסות לליטיגטור, והיכולת לשכנע בצורה הזאת עשויה להיות קריטית במשפטים מסובכים, ארוכים או שהשווי בתביעה בהם הוא גבוה מאוד. בדומה לבתי המשפט שאנו מכירים מהסרטים, רצוי מאוד שעורך הדין שלכם יהיה אדם שמסוגל לכבוש את לב השופטים ולהוכיח בצדקתכם בצורה הטובה והמהירה ביותר ומהצד השני רצוי שהוא יהיה מקצועי בתחומים רבים אחרים מכיוון שיכולת השכנוע שלו תצטרך לבוא לידי ביטוי גם מחוץ לדיונים. ניתן למצוא עורכי דין רבים המתמחים בליטיגציה כמו למשל עורך דין אושיק אליהו ביטוח.

ביטוח

אולי יעניין אותך

קונספט של לוח בקרה היי-טק
מה צריך ללמוד כדי לעבוד בהייטק?

תעשיית ההייטק הישראלית נחשבת לאחת המובילות בעולם, והיא מהווה מנוע צמיחה משמעותי לכלכלה המקומית. רבים חולמים להשתלב בתעשייה זו, ליהנות מתנאי העבודה הנדיבים ומההזדמנויות המקצועיות

קראו עוד »
איך לפתוח קרן פנסיה ועל מה חובה לשים דגש
איך לפתוח קרן פנסיה ועל מה חובה לשים דגש

עם העלייה בתוחלת החיים, חיסכון פנסיוני הופך לנדבך חשוב בתכנון הפרישה שלנו. קרן פנסיה היא אחת האפשרויות המרכזיות לחיסכון לגיל הפרישה, והיא מציעה יתרונות רבים כמו מיסוי נמוך, תשואות פוטנציאליות גבוהות והכנסה מובטחת לכל החיים. אם אתם מתלבטים כיצד לפתוח קרן פנסיה ועל מה חשוב לשים דגש, מאמר זה ינחה אתכם בתהליך.   מהי קרן פנסיה? קרן פנסיה היא למעשה מסלול חיסכון פנסיוני שבו אתם מפקידים כספים באופן קבוע לאורך שנות העבודה שלכם. הכספים מנוהלים על ידי חברה מתמחה, שמשקיעה אותם בהשקעות שונות כגון אגרות חוב, מניות, נדל"ן ועוד. מטרת קרן הפנסיה היא לצבור הון עד לגיל הפרישה, ואז להמיר אותו לקצבה חודשית שתשולם לכם לכל החיים.   יתרונות עיקריים אחד היתרונות המרכזיים של קרן פנסיה הוא המיסוי הנמוך יחסית. הכספים שאתם משקיעים בקרן פנסיה זוכים להטבות מס משמעותיות,

קראו עוד »