חיפוש

כל כמה זמן חובה לעשות טיפול עם אופטיון

טיפול בשדות חשמליים עם מכשיר אופטיון הוא טיפול לא פולשני המבוסס על העברת אותות חשמליים בתדרים מתחלפים ובעצימות נמוכה אל תאי הגידול הממאירים במוח. מטרת הטיפול היא לשבש את תהליך החלוקה של התאים הסרטניים ולגרום למותם. מכיוון שתאי המוח הבריאים מתחלקים לאט יותר, הטיפול אינו משפיע עליהם. במאמר זה נציג את אופן פעולת המכשיר וכיצד הטיפול בו נעשה מבחינת הזמנים.

 

טיפול בשדות חשמליים

שיבוש המטען החשמלי של התאים הממאירים מונע מהם מלהשלים את תהליך החלוקה. בעת החלוקה של תאים סרטניים יש שלב שבו החומר הגנטי משתכפל וכל כרומוזום מתמקם מול מקבילו בשורה. כאשר התא מתייצב לצורה של שעון חול לקראת תהליך ההתנתקות והחלוקה, אם בגלל פעילות מכשיר אופטיון המולקולות מסתובבות לכיוון השדה החשמלי התהליך לא יתרחש.

 

בכל מקום

שיבוש השדות החשמליים נעשה באמצעות מכשיר אותו ניתן לשאת לכל מקום. המכשיר מופעל בחיבור לחשמל או על ידי סוללות נטענות. חשוב לשמור על הסוללות טעונות כאשר מתרחקים מנקודות חשמל. אל המכשיר מחוברים חוטים המתחברים לארבעה אלקטרודות המוצמדות אל הקרקפת של המטופל. על מנת שהאלקטרודות יפעלו כראוי יש צורך בגילוח הראש כל כמה ימים.

 

כמה זמן

בשונה מטיפולים תרופתיים רגילים, על מנת שטיפול בשדות חשמליים יעבוד יש צורך להיות מחוברים למכשיר באופן רציף ככל שניתן. ההמלצה הרפואית היא להיות מחוברים למכשיר  האופטיון במשך כ-18 שעות ביממה במשך כל תקופת הטיפול עד להיעלמות מלא של הגידולים. משך הטיפול הכולל משתנה ותלוי במצב הגידול ונסיגתו והוא נקבע על ידי הרופא המטפל.

 

מנגנון פעולה

הסיבה שיש למקסם את משך הזמן בו מופעל המכשיר קשורה גם לאופן שבו המכשיר נלחם בגידולים הממאירים. למולקולות בתאי הגוף שלנו יש מטען חשמלי עליו ניתן להשפיע גם מבחוץ. האלקטרודות שבקסדה מעבירות למוח אותות חשמליים אשר משנות את המטען החשמלי של התאים דבר אשר פוגע ביכולת החלוקה הרגילה של התאים הסרטניים.

 

הפעלה רציפה

טיפול אופטיון יעיל לחולים בסרטן מוח מסוג גליובלסטומה, הן בתור טיפול קו ראשון והן לאחר כישלון של טיפולים קודמים וחזרתיות קיים. כפי שציינו, לא מדובר על שיטת טיפול פולשנית אך היא כן מחייבת שימוש רציף לאורך זמן על כל אי הנוחות המתלווה לכך. לשימוש במכשיר עלולים להתלוות גם תופעות לוואי כגון, גירוי מקומי בעור הקרקפת ותחושת חום או עקצוץ מקומי.

 

סיכום טיפול באופטיון

לסיכום הנושא, במאמר זה הסברנו את אופן הפעילות של טיפול בשדות חשמליים. כפי שהסברנו, מכיוון שהמכשיר משבש את חלוקת התאים הסרטניים, עליו להיות מתמשך ורציף לאורך מרבית שעות היממה ככל האפשר. משך הזמן הכולל לטיפול במכשיר תלוי במצבו של חולה ובדרך כלל יש להמשיך את הטיפול עד להיעלמות כלל התאים הסרטניים וההחלמה המלאה של המטופל.

טיפול עם אופציה

אולי יעניין אותך