חיפוש

3 מקרים שבהם עלולים להזמין אתכם לחקירה באזהרה

כל אדם עלול למצוא את עצמו מוזמן לחקירה באזהרה במידה ועולים נגדו חשדות בגין עבירות פליליות. המאמר יפרט 3 מקרים כאלו וכיצד יש לנהוג.

 

1 – חקירה באזהרה צווארון לבן

עבירות של צווארון לבן הן עברות של קבלת דבר במרמה או קבלת שוחד. כאשר אדם חשוד בעבירות של צווארון לבן תתנהל נגדו חקירה סמויה ולאחר מכן חקירה גלויה. זאת אומרת שכל דבר אותו הוא יגיד בתור שיחת חולין יכול לשמש כראיות נגדו. בשלב החקירה הגלויה חובה להסתייע בעורך דין פלילי על מנת שלא להגיד דברים העלולים לשמש כהפללה.

הזימון לחקירה באזהרה יכול להיעשות בצו כתוב או בטלפון. לכן, שמקבלים זימון כזה יש להתייעץ עם עורך דין פלילי כדוגמת עו"ד דני אורדן. לא ניתן להתחמק מחקירה באזהרה ויש חובה לציית להוראות השוטרים. כך גם במקרה של חיפוש בבית או במשרד באמצעות צו מבית המשפט.

 

2 – חקירה באזהרה עבירות מס

עברייני מס אלו גופים או אנשים פרטיים שמעלימים מס, מזייפים מסמכים ועורכים רישומים פיקטיביים. מצבים אלו הן עבירות פליליות שעליהם משלמים בקנסות, מאסר, החרמת נכסים וכד'. למרות זאת, ישנם אנשים שעבירות המס שלהם הן טכניות. למשל, אי הגשת דו"חות המס במועד ועבירות שנעשו מאי הבנה או מתום לב.

בין אם מדובר על עבירות משמעותיות ובין אם על עבירות טכניות, אנשים אלו מוזמנים לחקירה תחת אזהרה. ההבדל הוא בענישה ולכן הם חייבים להיות מלווים בעורך דין פלילי.

 

3 – חקירה באזהרה הלבנת הון

הלבנת הון היא עבירה פלילית שהמטרה שלה לחמוק מתשלום מס. כלומר, הסוואה של מקור הכסף או הוצאת חשבוניות פיקטיביות. גם במקרה של הלבנת הון העונשים בחוק חמורים ולכן יש להוכיח שלא נעשתה הלבנת הון או להפחית בעונש. מי שנמצא אשם לא רק ייענש, אלא גם יהיו למצבו השלכות כלכליות, אישיות ושמו הטוב ייפגע.

 

מהן הזכויות של הנחקר?

כאשר אדם נחקר תחת אזהרה או מוזמן לחקירה, זכותו להיחקר בליווי עורך דין. כלומר, אין לבצע את החקירה עד להגעתו של עורך הדין. דרך נוספת בה ניתן לנקוט היא לשמור על זכות השתיקה. כלומר, לא לענות, לחתום או להבהיר דברים עד להגעתו של עורך הדין מאחר ויש על הנחקר לחץ מתון שיכול להביא אותו לתמלול לקוי או אמירת דברים שאינם לטובתו.

 

ניתן להגיע להסדר טיעון

במידה ותחת החקירה באזהרה עלו דברים המשמשים כראיות בבית המשפט ומואשמים בעבירות מס, שוחד, קבלת דבר במרמה או הלבנת הון, ניתן להגיע להסדר טיעון באמצעות עורך הדין הפלילי. כך ניתן להפחית את אישומים או להקל בעונשים. לסיכום, אין לחכות וכבר בשלב הזימון לחקירה תחת אזהרה מומלץ ליצור קשר עם עורך דין פלילי.

חֲקִירָה

 

 

אולי יעניין אותך