חיפוש

הטרדה מינית מילולית – מה צריך לדעת?

רבים שוגים לחשוב שהטרדה מינית חייבת לכלול מגע מיני שמייצר את הטרדה – נגיעה, צביטה וכולי. התשובה היא כמובן שלילית – שכן הטרדה מינית יכולה להיווצר על ידי מעשים לא פיזיים, למשל באופן מילולי.

מאמר זה יתמקד בדרכים השונות שבהן מתבצעות הטרדות מיניות מילוליות על שלל דרכיהן המגוונות. כבר בשלב זה יש לזכור – הטרדה מינית היא דבר סובייקטיבי ודבר שמטריד אחת לא בהכרח מטריד אחרת ולכן המוקד של הסוגיה הוא בתחושותיה של המוטרדת.

 

אמירות הקשורות בהתנהגות

הסוג הראשון של הטרדה מינית מילולית הוא אמירות הקשורות בהתנהגות, מה שמכונה בשפה הדבורה, אמירות "מה הייתי עושה לך", כלומר, אמירות שבהן מביע המטריד את רצונו לעשות פעולה בעלת אופי מיני למוטרדת.

מדובר במקרה קלאסי של הטרדה מינית מילולית. מטבע הדברים, משום שהטרדה מינית היא דבר סובייקטיבי, גם אמירות כאלו יכולות להיות לגיטימיות בקונטקסט מסוים, אך לא בקונטקסט אחר, למשל במקום העבודה עם קולגה שהיחס בינה ובינו מקצועי בלבד.

 

אמירות הנוגעות לגוף ומיניות

סוג אחר של הטרדות מיניות מילוליות הוא אמירות הקשורות לגופה של המוטרדת. אלו אמירות שמחפיצות את גופה ומעניקות להן צבע מיני ובכך עונות על ההגדרה של הטרדה מינית. האמירה יכולה להיאמר ישירות למוטרדת או להירמז לה. כך או כך – סביר שמדובר על הטרדה מינית.

ככל שהדבר מתנהל במקום העבודה, ישנו הבדל בין מערכות היחסים המקצועיות – ככל שמדובר על קולגות, על העובדת להבהיר שהאמירה לא נעימה לה, בעוד כאשר מדובר על אדם שיש לה עמו יחסי מרות (למשל בוס) הדבר מהווה הטרדה מינית גם ללא הבהרה מן הסוג הזה.

בנוסף, אמירות מן הסוג הזה יכולות להיות קשורות במיניות של המוטרדת ללא קשר בהכרח לגופה. למשל, לרמוז על פעילות מינית כזו או אחרת אשר היא עשתה (ולכן אמירות כאלו הן בתווך בין אמירות הקשורות בהתנהגות ובין אמירות הנוגעות לגוף).

 

הטרדה מינית מילולית ברשת

הרשת נהפכת בשנים האחרונות לבמה יותר ויותר פופולרית להטרדות מיניות מסוגים שונים, בין היתר הטרדות מיניות מילוליות. בין אם מדובר על קללות הקשורות במיניות, אמירות הקשורות בגוף, בין אם באופן פרטי או פומבי (למשל בתגובות על פוסט) – מדובר על הטרדה מינית. מה גם שהדבר מוביל להטרדות מיניות רבות של ילדים, מידע נוסף תוכלו לקרוא כאן: https://www.dw-law.co.il/פגיעה-מינית-בילדים .

בנוסף, ככל שכמות האנשים הנחשפת להטרדה המינית גדול יותר כך ישנה אפשרות לטעון משפטית שמדובר על כמות נזק גדולה שיותר שנגרם למוטרדת שכן היא הושפלה בעיניהם של רבים – דבר שיכול להשפיע על כמות הפיצויים הניתנים לה.

 

סיכום

הטרדה מינית מילולית היא דבר חמור מאוד אשר לרוב מתקיים במספר סוגי מצבים – הערות הקשורות במעשים מיניים שייעשו בעתיד, הערות הקשורות לגוף המוטרדת והערות הנוגעות למיניות שלה. ברשתות החברתיות כמות ההטרדות המיניות גדלה וזה מעלה את פוטנציאל התביעות על כך.

אמירות הנוגעות לגוף ומיניות

אולי יעניין אותך