חיפוש

בניית תזרים מזומנים מדויק לעסק שלכם

תזרים מזומנים הוא הליבה הפיננסית של כל עסק. ניהול מדויק מצריך מעקב מדויק על ההכנסות וההוצאות. הוא יאפשר למנהלי העסק להעריך באופן מדויק את חוסנו של העסק ולהגיב בהתאם לממצאים

 

דוכן לימונדה

גם ילד בן 7 שניסיונו העסקי מסתכם במכירת לימונדה לילדי השכונה יודע שבלי תזרים מזומנים העסק לא ישרוד. לאחר שהציג תוכנית עסקית וזכה להלוואה מבנק אבא ואימא הוא רכש את המוצרים הנדרשים למכירת המוצר שלו ברווח של שקל וחצי לכוס שתיה. עם הרווחים הוא יכול היה להרשות לעצמו לרכוש אספקה חדשה.

הוא אפילו שקל להציע גם פרוסת עוגה עם הלימונדה אבל ההצלחה עלתה לו לראש והוא החליט לפרוש בשיא. דוכן לימונדה או מפעל לייצור ציוד רפואי מתוחכם פועלים בסיס אותו עקרון: הצורך בתזרים מזומנים חיובי בכדי להבטיח את קיומו של העסק לטווח הארוך.

 

עובר ושב עסקי

תזרים מזומנים הוא המקבילה העסקית לחשבון עובר ושב פרטי. כסף נכנס ממקורות שונים וכסף יוצא לגורמים שונים. דוח תזרים מזומנים של חברה יכלול הכנסות ממכירת מוצר או שירות והוצאות הכוללות משכורות, שכירות, תשלום לספקים וכו'.

ישנו גם תזרים מהשקעות, קרי, רכישה או מכירה של ציוד ונכסים. בנוסף יש תזרים של פעולות מימון מההון של העסק, כמו מניות, תרומות וכו'. מידע נוסף בנושא ניתן למצוא באתרים מקצועיים כמו https://yncpa.co.il.

 

ניהול תזרים

בעלי עסק רבים הם מנהלים מוכשרים בשיווק ו/או ניהול עובדים אך הם מתקשים להתמודד עם סוגיות פיננסיות וניהול תזרים מזומנים. בכדי שתזרים המזומנים שלהם יהיה מדויק עליהם לבצע ניתוח כספי מפורט של כל ההכנסות וההוצאות לתקופה מוגדרת. בכדי לעשות זאת נכון יש צורך בכל המידע הפיננסי של העסק הכולל חשבונות עסקיים, כרטיסי אשראי, הוצאות קבועות וכו'.

במקביל יש לבצע תיעוד יומי של ההכנסות וההוצאות ולכלול בהן הוצאות או הכנסות חריגות. תזרים מזומנים מדויק מאפשר להעריך את יציבותו הפיננסית של העסק ולפעול בהתאם. אם התזרים מעיד על רווחיות נמוכה או רווחיות קטנה יש לבצע התאמות כמו צמצומים או עדכון מחירים. אם ישנה מגמה של עליה ברווחיות אז אפשר לפעול למקסם אותה.

 

סיוע של איש מקצוע

בגלל חשיבותו של תזרים מזומנים מומלץ להיעזר ברואי חשבון ויועצים עסקיים לניהול נכון ומדויק שלו. אפשר לנהל תזרים מדויק באמצעות תוכנת אקסל או תוכנות ניהול מקצועיות לעסקים. אך ליועצים העסקיים יש גם עצות נוספות, מעבר לניהול הטכני של הדוח. כמו ניהול שמרני של תזרים המזומנים והשארת כסף נזיל בקופה למקרי חירום.

שכן, גם הניהול המוקפד ביותר אינו יכול לחזות כל התרחשות עתידית. תזרים מזומנים שקרי או כזה המתנהל ברשלנות רק יגרום נזק לעסק ועלול לסבך אותו עם רשויות המס. לכן לא מומלץ להפגין יצירתיות בהצגת הנתונים. עדיף להשקיע את האנרגיה בצמצום העלויות והגדלת הרווחים.

עסקי תזרים מזומנים

אולי יעניין אותך