חיפוש

איתור נזילות בבניין – מי משלם על הנזקים

אם בזמן האחרון שמתם לב לשינוי בחשבון המים של הבניין, או זיהיתם רטיבות בבניין ואפילו בתוך ביתכם ואינכם יכולים להצביע על המיקום של הנזילה ייתכן שאתם זקוקים למאתר נזילות מקצועי.

נזילה עלולה להימצא בכל מערכת אינסטלציה, בצנרת הביתית, בזו של השכן או בבניין המשותף, ויכולה להשפיע על רטיבות בביתכם גם אם אינה נמצאת בצנרת שלכם.

 

הכל תלוי במקור הנזילה

במידה והנזילה מגיעה מהצנרת שלכם עניין התשלום הוא פשוט, אם משהו לא בסדר בביתכם אתם אחראים על התיקון שלו או בעל הדירה במידה ואתם שוכרים דירה, אך כאשר הנזילה אינה מגיעה מהצנרת שלכם עניין התשלום עשוי להיות יותר בעייתי וליצור סכסוכים בינכם לבין דיירי הבניין. במידה והנזילה נמצאה אצל הדירה השכנה באחריות בעל הדירה לתקן אותה, החוק מחייב את בעל הדירה לתקן נזילה שפוגעת בדירה אחרת ובמידה והשכן מסרב לעשות זאת ניתן לפנות לפיקוח על המקרקעין בכדי להורות לבעל הדירה לבצע את התיקון.

 

כשהנזילה היא בצנרת המשותפת לבניין

במידה והנזילה היא מן הצנרת המשותפת, עליכם לפנות לוועד הבית ולדרוש לתקן את הנזילה והנזקים שנגרמו לביתכם. במידה וועד הבית אינו מטפל בנזילה תוך זמן סביר או גרוע מכך, מסרב לטפל בנזילה, אתם רשאים לפנות למפקח על המקרקעין או להביא איש מקצוע מטעמכם לאחר עדכון ועד הבית ולדרוש את התשלום מוועד הבית לאחר מכן, ובמקרים חריגים לתבוע את התשלום בבית המשפט. רטיבות בתוך ביתכם עשויה להצביע על נזילה בצנרת המשותפת מכיוון שהצינור המשותף של הבניין עובר בתוך הדירות בדרך כלל בקירות ולכן כדי לברר האם הרטיבות בדירתכם היא תחת אחריותכם או אחריות ועד הבית עליכם לאתר קודם כל את מקור הנזילה.

 

חושדים בנזילה? פעלו מיד!

במידה ויש לכם חשד לנזילה כדאי שתפעלו בהקדם, הסימנים הראשונים לכך יכולים להיות עלייה בחשבון המים, סימני קילוף, עובש על הקירות או ריח רע וטחוב, וההשלכות של זיהוי מאוחר עלולות להיות חמורות כמו למשל נזקים בריאותיים הנובעים משאיפת רעלי העובש, נזק לתשתיות הנובע מקרבת הרטיבות לכבלי חשמל ונזקים למבנה מפגיעת המים בשלד המבנה. אם כך, איך תאתרו את מקור הנזילה? תשומת הלב לבעיה היא הצעד הראשון, אך בשלב הבא עליכם לאתר מהיכן מגיעה הנזילה בכדי להבין מי אחראי על תיקונה ועל התשלום, לשם כך עליכם לפנות לאיש מקצוע המתמחה באיתור נזילות ולו הידע והמכשירים המתאימים. לא כל אינסטלטור שיציע את שירותיו ידע לאתר את מקור הנזילה ולכן מומלץ להשתמש באיתור נזילות מקצועי כמו למשל איתור נזילות על ידי המומחים מאתר e-tur.co.il.

לאחר שיחה עם איש מקצוע תוכלו להכריע מי האחראי לטיפול בנזילה, מהו היקף הנזקים ומי אחראי על התשלום. בכדי לשמור על שכנות טובה ודאו שכל הגורמים הרלוונטיים לוקחים חלק בהחלטה ועל כל תיקון או יעוץ אתם מקבלים קבלה או חשבונית שתוכלו להציג לדיירים הנוספים.

 

טכנאי

אולי יעניין אותך